четверг, 29 января 2015 г.



Клавдій Птолемей

Клавдій Птолемей — давньогрецький вчений (математик, астроном, географ,астролог), твори якого мали великий вплив на розвиток астрономії, географії та оптики.Дані про життя Птолемея мізерні. Жив у римській провінції Єгипет і працював в Александрії.Створив геоцентричну систему світу, розробив математичну теорію руху планет навколо нерухомої Землі, яка дозволяла обчислювати їхнє розташування на небі. Система Птолемея викладена в його головній праці «Альмагест» — енциклопедії астрономічних знань давнини. 1543 року польський астроном Миколай Коперникзапропонував альтернативну, геліоцентричну систему. У праці Птолемея «Географія» були представлені географічні відомості античного світу, нею користувалися аж до 16 століття.Своєю складною, але неправильною теорією руху планет і Сонця довкола нерухомої Землі пояснив загадкові явища у видимому русіпланет по небосхилу, припустивши, що планети і Сонце обертаються не лише довкола Землі (т.зв. Геоцентрична система світу), а й одночасно довкола інших центрів по петлеподібній кривій — гіпоциклоїді.Ця теорія панувала 1500 років, поки її не спростував Миколай Коперник (див. Геліоцетрична система світу).Клавдій Птолемей також видав астрологічну працю «Тетрабіблос» («Чотири книги») і книгу з теорії музики «Гармоніки».
Герон Олександрійський
Герон вважається найбільшим інженером за всю історію людства. Він практично впритул підібрався до індустріальної революції, яка відбулася лише через приблизно 2000 років. Першим винайшов автоматичні двері, автоматичний театр ляльок, автомат для продажу, скорострільний самозаряжающаяся арбалет, парову турбіну, автоматичні декорації, прилад для вимірювання довжини доріг (древній «таксометр») та ін Першимпочав створювати програмовані пристрої (вал з штирькамі з намотаною на нього мотузкою).
Займався геометрією, механікою, гідростатики, оптикою. Основні твори: Метрика, Пневматика, Автоматопоетіка, Механіка (фр.; твір зберігся повністю по-арабськи), Катоптіка (наука про дзеркала; збереглася лише в латинському перекладі) та ін У 1814 році було знайдено твір Герона «Про діоптр», в якому викладені правила земельної зйомки, фактично засновані на використанні прямокутних координат. Геронвикористовував досягнення своїх попередників: Евкліда, Архімеда, Стратона зЛампсака. Багато з його книг безповоротно загублені (сувої містилися в Олександрійській бібліотеці). Одна з копій його книг, зроблена в 16 столітті, міститься в Оксфордському Університеті.
У середні століття багато хто з його винаходів були відкинуті, забуті або не уявляли практичного інтересу.
Аристотель
Древнегреческий философ. Родина Аристотеля —полис Стагира на северо-западном побережье Эгейского моря. Его отец был придворным врачом царя Аминта II, деда Александра Македонского. Это позволило будущему философу получить хорошее образование.
Семнадцатилетним юношей он прибыл в Афины и стал слушателем Академии Платона, оставаясь в ней до самой смерти учителя. Это был единственный ученик, осмелившийся спорить с Платоном. Тот однажды в шутку заметил, что Аристотель лягает его, как маленький жеребенок свою мать. Философ высоко ценил Платана, но видел уязвимые места в его учении о мире идей и вещей. Широко известно такое высказывание Аристотеля: «Платон мне друг, но истина дороже».
Покинув Афины, он отправился в малоазийскую Грецию. Его пригласил македонский царь Филипп II воспитывать своего сына Александра. Философ переехал в столицу Македонии Пеллу. В роли воспитателя он оставался в течение четырех лет. Аристотель не пытался сделать из Александра философа, их отношения не были особенно теплыми. Существует такое высказывание Александра о своем учителе: «Я чту Аристотеля наравне со своим отцом, так как если отцу я обязан жизнью, то Аристотелю тем, что дает ей цену». Однако, как только Александр взошел на трон, он постарался избавиться от Аристотеля, не одобрявшего его намерений завоевать Грецию и весь мир.
Піфаго́р
Піфаго́р-давньогрецький філософ, релігійний та політичний діяч, засновник піфагореїзму, став легендою і джерелом дискусій уже в стародавні часи. У 306 р. до н. е. йому, як найрозумнішому з греків, поставили пам'ятник у римському форумі. З тих часів мало що прояснилося в біографії Піфагора та в історичній ролі організованого ним союзу, клубу чи ордену піфагорійців. І досі висуваються нові гіпотези, тлумачення діяльності стародавнього мудреця та його послідовників.
Введення терміну «філософ» приписують Піфагору, який назвав себе не мудрецем, а «тим, хто любить мудрість». Філософи належать до особливого типу людей, які замість того, щоб турбуватися про славу чи визнання, гроші чи прибуток, все життя присвячують вивченню природи речей.Історію життя Піфагора важко відокремити від легенд, що представляють його як досконалого і величного мудреця посвяченого в усі таїнства греків і варварів.





Архімед
Архімед — давньогрецький математик, фізик,інженер, винахідник та астроном. Хоча дуже мало деталей відомо про його життя, він вважається одним з найвидатніших науковців античності.

Архімед народився і прожив більшу частину життя в Сіракузах на острові Сицилія, самоуправній колонії Великої Греції. Його батьком був математик і астроном Фідій , який, за свідченнями Плутарха, доводився близьким родичем сіракузькому тирану Гієрону II. Батько прищепив синові ще в ранні роки цікавість до математики, механіки й астрономії. Для навчання Архімед відправився в Александрію — науковий і культурний центр елліністичного світу.